FAQ

FAQ

Panele fotowoltaiczne są wykonane z płytek krzemowych, które zamieniają promienie światła na energię elektryczną. Kiedy promienie słoneczne oświetlają panele słoneczne, to w reakcji wytwarzany jest prąd stały (DC).

Ponieważ większość domów i firm korzysta z prądu zmiennego (AC), Twoja energia DC z „prądu słonecznego” przejdzie przez falownik i zamieniona zostanie na prąd zmienny. Następnie przepływa przez okablowanie Twojej nieruchomości i zachowuje się tak jak energia, z której korzystałeś przez całe życie.​

Najlepszym miejscem dla paneli fotowoltaicznych będzie południowa część Twojej nieruchomości (dachu) o bardzo małym zacienieniu. Oznacza to brak wysokich budynków lub drzew w sąsiedztwie czy brak cienia z kominów lub sąsiednich domów. W nieruchomościach skierowanych na wschód i zachód z niewielkim lub umiarkowanym zacienieniem, również można korzystać z energii słonecznej.

Zawsze, jeżeli będziesz miał wątpliwości – nasi eksperci zweryfikują Twoją lokalizację i podpowiedzą najlepsze rozwiązanie.

Panele fotowoltaiczne same w sobie nie potrzebują słońca, aby wytwarzać energię elektryczną – potrzebują natomiast bezpośredniego, niezakłóconego dostępu do promieni UV.

Podobnie do tego, jak Twoja skóra „opala się”, gdy jest zachmurzona pogoda na zewnątrz, Twoje panele fotowoltaiczne nadal będą wytwarzać prąd w pochmurne, deszczowe lub śnieżne dni – po prostu nie będą wytwarzać tyle energii, co w pogodne dni.

Panele fotowoltaiczne nie wytwarzają elektryczności w nocy, ponieważ nie ma słońca. Dlatego też, poprzez podłączenie Twojej instalacji do sieci energetycznej, będziesz mógł nadal bezpłatnie korzystać z prądu. Dzieję się to dlatego, ponieważ już wcześniej oddałeś do tej sieci nadwyżkę z wytworzonej przez zestaw fotowoltaiczny energii.

Zdecydowanie nie. Jeśli już, to panele fotowoltaiczne mogą dodatkowo chronić dach przed uszkodzeniami, a w upalne dni nawet mogą niejako dodatkowo „schłodzić” dom.

Instalacja systemu fotowoltaicznego zazwyczaj trwa jeden dzień. W zależności od rozmiaru instalacji lub typu montażu czy nieruchomości okres ten może jednak nieznacznie się wydłużyć.

Link Energy nie będzie musiał dodatkowo okablować Twojego domu, ponieważ w całości zostanie wykorzystane aktualnie istniejące okablowanie. W skład Twojego systemu fotowoltaicznego będzie wchodziło po prostu kilka dodatkowych elementów, dodanych do istniejącego systemu elektrycznego: panele słoneczne, falownik czy dwukierunkowy licznik.

Link Energy w Twoim imieniu składa wniosek wraz z dokumentacją do Twojego aktualnego sprzedawcy energii. W ciągu 30 dni otrzymujesz decyzję wraz z nową umową kompleksową. Następnie następuje montaż licznika dwukierunkowego. Stary licznik będzie rozliczony i zostanie wystawiona faktura za wykorzystaną dotychczas energię. Podczas wymiany licznika instalator dodatkowo upewni się, że instalacja fotowoltaiczna została wykonana prawidłowo. Ostatecznie po wymianie licznika otrzymasz protokół zdawczo-odbiorczy i będziesz mógł uruchomić instalację fotowoltaiczną.

Zapewne wiesz jak działa licznik elektryczny w Twojej nieruchomości, jak rejestruje zużycie energii w Twoim domu lub firmie każdego miesiąca?

Po przejściu na energię słoneczną zostanie zamontowany przez zakład energetyczny licznik, który działa dwukierunkowo:

  1. Pokaże firmie energetycznej, ile energii zużywasz, gdy panele fotowoltaiczne nie wytwarzają energii elektrycznej (np. w nocy).
  2. Wskaże Tobie, ile energii generują moduły fotowoltaiczne w ciągu dnia.

Twoje panele fotowoltaiczne wytwarzają najwięcej energii w ciągu dnia, gdy słońce jest najsilniejsze. Najprawdopodobniej nie wykorzystasz całej tej energii generowanej przez słońce w ciągu. W związku z tym nadwyżka wyprodukowanej energii słonecznej zostanie przekierowana do sieci energetycznej.

W razie potrzeby – czyli wówczas, kiedy Twoja instalacja nie produkuje energii – będziesz mógł odebrać „swój” prąd z sieci – w 80% za darmo.

W naszych warunkach klimatycznych suma średnich rocznych opadów deszczu w dużym stopniu zapewnia samoczynne oczyszczanie modułów. Jednak w niektórych przypadkach takie mycie będzie zalecane. Szczególnie w przypadku  przyklejania się liści lub też odchodów ptaków. Okresowe mycie paneli jest zalecane dla utrzymania jego wydajności, zależnie od lokalnego zanieczyszczenia (wieś, miasto, ośrodki przemysłowe, itp.): 1-2 razy rocznie.

Inwerter (falownik) stanowi serce i centralny punkt instalacji fotowoltaicznej. Odpowiada przede wszystkim za zamianę prądu stałego (DC) wytwarzanego przez panele fotowoltaiczne na prąd przemienny (AC) o parametrach odpowiednich dla zasilania instalacji elektrycznej budynku oraz współpracy z siecią energetyczną (w przypadku instalacji typu ON-GRID). Inwerter może być przewidziany do pracy z siecią 1- lub 3-fazową.

Renomowani dostawcy energii słonecznej oferują panele fotowoltaiczne z gwarancjami na okres 25–30 lat.

Ponieważ panele fotowoltaiczne są bardzo łatwe w utrzymaniu i nie zawierają żadnych ruchomych elementów, to będą generować energię dla Ciebie wystarczająco długo, aby uzyskać znaczny zwrot z inwestycji. Najnowsze technologie modułów będą mogły osiągać żywotność nawet do 40 lat.

Instalacje fotowoltaiczne nie wymagają serwisu. Podczas przygotowywania projektu, planowania prac i następnie w trakcie wykonywania instalacji, nasi eksperci, zadbają, aby dostarczony sprzęt działał bez problemów i generował dla Ciebie oszczędności przez wiele następnych lat.

Mikroinwertery instaluje się do współpracy z każdym pojedynczym modułem fotowoltaicznym z osobna. W takim rozwiązaniu prąd stały produkowany przez poszczególne moduły jest zamieniany na prąd przemienny bezpośrednio przy tym module.

Mikroinwertery są głównie zalecane klientom, których dachy są dużo bardziej skomplikowane (różne płaszczyzny, nachylenia) oraz takich, które narażone są na zacienienia.

ON-GRID to instalacja podpięta do sieci energetycznej, a tym samym współpracująca z nią w celu oddawania nadwyżek wytworzonego prądu.

Instalacja OFF-GRID zwana jest również wyspową lub autonomiczną. Pracuje wyłącznie na potrzeby danego obiektu, a nadmiar energii magazynowany musi być przy pomocy akumulatorów.